3η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Με ιδιαίτερη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν τη Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2016 στο Γυμνάσιο Προμάχων οι προγραμματισμένες εκδηλώσεις στα πλαίσια της 3ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού. Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, αναγνωρίζοντας την αναγκαιότητα υιοθέτησης ενός πιο δραστήριου τρόπου ζωής των παιδιών και εφήβων και στην προσπάθεια να παρακινήσει τους μαθητές να συμμετάσχουν  σε οποιοδήποτε είδος φυσικής δραστηριότητας με απώτερο στόχο τη βελτίωση της φυσικής κατάστασης, την καλλιέργεια ή και ενίσχυση της ευεξίας, υιοθετεί το σύνθημα της Μαθητιάδας  ως λογότυπο της 3ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού (143571/Γ4/10-9-2014 Υ.Α.) για το τρέχον έτος 2016-2017 : «Νοιώσε τη  χαρά  της  άθλησης  χωρίς το άγχος της  νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους».

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου Προμάχων συμμετείχαν καθολικά στις αθλητικές δραστηριότητες, που οργανώθηκαν υπό την επιμέλεια των καθηγητών Φυσικής Αγωγής του σχολείου, του Διευθυντή κ. Πασόη Ευστάθιου και της κας Παναγιώτας Τουλάκη. Αρχικά με συντονιστή το Δ/ντή του Σχολείου έγινε ανοικτή συζήτηση μεταξύ των μαθητών και των εκπαιδευτικών σχετικά με το θέμα της 3ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού. Στη συνέχεια το πρόγραμμα περιλάμβανε αγώνες ποδοσφαίρου, πετοσφαίρισης, μπάσκετ, πινγκ πονγκ, μπάντμιντον, παιχνίδια και άλλες κινητικές δραστηριότητες. Παράλληλα ομάδα μαθητών επιμελήθηκε τη δημιουργία αφίσας σχετική με το θέμα της ημέρας. Μαθητές και εκπαιδευτικοί του σχολείου συμμετέχοντας καθολικά στις εκδηλώσεις νοιώσαμε όλοι τη  χαρά  της  άθλησης,  χωρίς το άγχος της  νίκης και το φόβο της αποτυχίας.