Ενισχυτική Διδασκαλία 2023-2024

Ενημέρωση για την Ενισχυτική Διδασκαλία

Σύμφωνα με την Υπουργική Απόφαση (με αρ. πρωτ. 114342/Δ2/16-10-2023) με θέμα:

“Οργάνωση και λειτουργία σχολικών κέντρων αντισταθμιστικής Εκπαίδευσης ως προς την Ενισχυτική Διδασκαλία που δημοσιεύθηκε στο  ΦΕΚ  Β’ – 5999/16-10-2023 ),

για το σχολικό έτος 2023-2024 προβλέπεται η υλοποίηση

Ενισχυτικής Διδασκαλίας μαθητών Γυμνασίου.

Η Ενισχυτική Διδασκαλία περιλαμβάνει τα μαθήματα:

Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία,

Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία,

Μαθηματικά,

Φυσική,

Χημεία και

Αγγλικά.

Είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι:

Με βάση τις παραγράφους 2 και 3 της Υπουργικής απόφασης, στην Ενισχυτική Διδασκαλία συμμετέχουν προαιρετικά μαθητές/τριες όλων των τάξεων του Γυμνασίου που υστερούν και που επιθυμούν να βελτιώσουν την απόδοσή τους στα ανωτέρω μαθήματα.

Σκοπός της Ενισχυτικής Διδασκαλίας είναι η επανένταξη των μαθητών/τριών στη διαδικασία μάθησης και  η βελτίωση της απόδοσής τους.

Παρακαλούνται όσοι γονείς – κηδεμόνες επιθυμούν τα παιδιά τους να παρακολουθήσουν μαθήματα Ενισχυτικής Διδασκαλίας να συμπληρώσουν και να στείλουν στο σχολείο την παρακάτω Αίτηση – Υπεύθυνη  Δήλωση μέχρι την Τετάρτη 15 Νοεμβρίου 2023.